Markaj

Profesyonel İşler’den Amatör Kurtuluş’lar

Untitled design (2)
Posted: 10 Eylül 2015, 11:39   /   by   /   comments (0)

Onları dışarıdan tanıyanlar, futbola olan sevgilerinin ne denli büyük olduğundan belki habersiz olabilirler. Aktör Nejat İşler ve Edebiyatçı Akif Kurtuluş, Gümüşlükspor yönetimine geçişlerini ve futbol sevdalarını Tandem’e anlattı.


 

Yuvarlanan bir topun peşinde koşan küçük bir çocuğun, gün bittiğinde kalbinden geçen en büyük dilek, sabahın gelmiş olup güneşin etrafı tekrar aydınlatmasıydı.

Söyleşiyi Gümüşlükspor’un sezon açılış maçından bir gün önce gerçekleştiriyoruz. Mütevazı yaklaşımları ile bizi kendilerine kişisel olarak tekrar hayran bırakan bir başkan ve yönetici var karşımızda. Futbolda altyapı ve oyuncu gelişimi meselesine kafa yoran, bu konuda bir şeyleri değiştirmek isteyen her insana olduğu gibi; bu ikiliye de büyük saygı duyuyoruz. Bundan yıllar sonra, profesyonel futbolcu olmuş ahlaklı bir insanın gelişimine faydaları olmalarının tek amaçları olduğunu söylüyor ve Gümüşlükspor’un altyapıya verdiği büyük önemden bahsediyorlar.

Başkan Nejat İşler’in açılış maçının olduğu gün yaşadığı stres yüzünden okunuyordu. Ünvanının taşıdığı büyük ağırlık, kendisini ait gördüğü muhteşem amatörlük ile birleşince; ortaya sahip olduklarının değerini bilen ve bunlar için mücadele edecek güce sahip olan bir adamın endişesi çıkıyordu. Ne güzel ki, açılış maçı başladıktan sonra o gerginlik, yerini tamamen futbol keyfine bırakıyordu. Tribünün hemen altında, bir kulüp yöneticisi olarak değil de, yaşadığı köyün futbol takımının sevdalısı olarak maçı izlemeye koyuluyordu. Akif Kurtuluş ise biraz daha hareketliydi. Maç boyunca ne zaman yanına gitmek istesek, onu stadyumun neresinde bulabileceğimizi kestiremiyorduk. İkili bir yandan gelen tebrikleri, “hayırlı olsun abi”leri kabul ederken, bir yandan da, sık sık bahsettikleri amatör ruh ile maçı izlemeye, futbol heyecanına ortak olmaya çalışıyorlardı. Tribün çok coşkulu ve tamamen doluydu. Bu köyün bir araya geldiği zamanları; düğünler, cenazeler ve Gümüşlükspor maçları olarak tanımlayan Nejat Başkan’ı; takımın açılış maçı ve yerel halkın bu maça verdiği önem kusursuz bir şekilde doğrularken, biz de bunun en canlı kanıtına çıplak gözlerle şahit olduğumuz için büyük bir zevk alıyorduk.

Ak9FHC4Dm47Zr7Mv-1enoMsLj7yznJGPB6aEtaz2_LhZ

Tandem’e söyledikleri, bizim aracılığımızla sizlerle paylaştıkları gayet samimi ve açıklayıcıydı. Gümüşlükspor’un amatör liglerde mücadele ettikçe yönetiminde bulunmak istediklerini, fakat takım profesyonel lig seviyesine çıkarsa, orada kendi misyonlarını tamamlamış olacaklarını söylüyorlar. Amatör ruha o kadar büyük saygı ve sevgi besliyorlar ki, vakit geldiğinde ondan vazgeçmeyi göze alabiliyorlar.

Altyapıyı tamamen bir ahlak ve disiplin yuvası olarak gördüklerini anlatırken, Nejat İşler bu konuya bakış açısını şu net sözlerle açıklıyor Tandem’e: “Biraz fazla iddialı olacak belki ama bence istisnalar dışında lisanslı spor yapmış hiç kimse kötü insan olamaz”. Sporun doğasında var olan disiplin ve özverinin farkında olan bir başkanın, oyuncularına bunu empoze etmek istemesi, bugünlerde kolay bulunan bir şey değil.

4

 

Akif Kurtuluş ‘’Ben futboldan hayata dair çok şey öğrendim’’ diyerek, her futbol severi bambaşka düşüncelere maruz bırakıyor. Kimi arkadaşlığı, kimi rüzgara karşı gelmek için hayata hangi açıyla yaklaşacağını öğrenmiştir futboldan… Belki sizin öğrendikleriniz bambaşkadır… Kim bilir?

Röportaj: Ege Şarman, Hüseyin Bayraktar

Kamera: İlgi Özdikmenli, Umut Temel

Video: Erman Öner

Bu slayt gösterisi için JavaScript gerekir.

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website