13.Cuma

2015’te Tandem’in En Çok Ses Getiren 13 Çalışması

tandem
Posted: 1 Ocak 2016, 21:53   /   by   /   comments (0)

Skandal Severim: New England Patriots – 19 Mayıs 2015

32

49. Super Bowl’un sahibi, dünyanın en itici takımları listesinde ölene dek ilk 5’te yer alacak New England Patriots takımının sürekli yer aldığı skandallardan sonuncusunu bizzat bendeniz kaleme almıştı. Konferans Finali’nde topların havasını indirerek atmayı ve tutmayı kolaylaştırarak kendilerine avantaj sağladıkları ortaya çıkan Patriots ekibi ve oyun kurucu Tom Brady, önce ceza aldı sonra ise cezaları iptal edildi. Biz de FIFA’nın akibetiyle aşırı derecede ilgilenen Amerikalıların, kendi skandallarına neden aynı ilgiyi göstermediğiyle ilgili aşırı büyük meraklar içerisinde kalarak, Patriots’dan daha çok nefret ettik.

Kırılmayı Bekleyen En Yaşlı 13 Rekor – 21 Ağustos 2015

Untitled-design1

Pekin’deki Dünya Atletizm Şampiyonası’nın arifesinde insiyatifi eline alan Sargın Tekşal, tek başına dünyanın kırılamayan tüm rekorlarını kaleme aldı. Doping konuşmalarının gölgesinde yazılan yazıda temkini elden bırakmayan Tekşal, sürekli arkasına dönüp doping şüphesini vurgulamak zorunda kalsa da, bu kadar uzun süredir kırılamayan rekorların varlığını bize göstermeyi, ve aslında rekor kırmanın ne kadar zor ve insan üstü bir çaba gerektirdiğini yüzlere vurdu. Bize de bu yazıyı okuduktan sonra “Adamlar yapmış ya!” demek düştü.

Sinema Tarihinin En İyi 13 Spor Filmi   – 28 Ağustos 2015

Adsız-1200-x-400

Spora olduğu kadar 7. sanata da aşık olan Tandem ekibi, Erdem Özkan, Can Doğan, Barış İnce, Sargın Tekşal ve bendenizden oluşan bir takım ile, en objektif haliyle en sübjektif ‘Spor Filmleri’ Listesini hazırlamıştı. The Damned United ve Remember The Titans gibi efsane filmlerin bile arka sıralarda yer aldığı listeye, “daha sonra yaparız” diyerek Rocky dahil olmak üzere Boks filmlerini koymayan ekibimiz, tembelliklerini 2016’ya sarkıtmaya karar vermişti.

Fransa Bisiklet Turu – 12 Temmuz 2015

Untitled-design-page-0011

Tour de France başlamadan önce, ekibimizin bisiklet tayfası klavyenin başına geçti ve enine boyuna bir TdF masalı anlatmaya başladı. Yarışın orijinlerinden, en büyük karakterlerine, en unutulmaz anlarına kadar muazzam bir kordinasyonla çalışan İpek Sezer, Erman Öner, Doruk Leloğlu ve Barış İnce, okuyucularımıza beş güzel Tour de France hikayesi anlatarak arşivlere geçecek kalitede bir ürün ortaya çıkardılar.

DeLorian ile Gidilecek 13 Futbol Anı – 23 Ekim 2015

unnamed

Tarihler 21 Ekim 2015’i gösterdiğinde tüm dünyada eşi görülmemiş bir çılgınlık patladı. Çocukluğumuzun kahramanları Marty ve Doc, Geleceğe Dönüş filminde gelecekte bu tarihe gitmişti ve bu tarih geldiğinde henüz hayal edilen teknolojik gelişimlerin gerisinde kaldığımızı görmek bir çoğumuzun keyfini kaçırmıştı. Geçmişte daha zorlu şartlarda yapılan samimi işlere duyduğumuz dinmek bilmeyen özlem ise, Erdem Özkan’ın önderliğinde DeLorian’ı kullanarak futbol tarihimizde yolculuğa çıkmamıza vesile oldu. Türk Futbolu’nun travmatik ve dramatik anlarına çıktığımız yolculukta, geçmişimizin talihsiz anlarının üzerimizde bıraktığı onulmaz yaraları kaşımak ne kadar faydalı oldu, bilmiyorum. Ancak yaparken katıla katıla güldüğümüz ve Alpay Özalan’ın en trajik anlarımızın orta yerinde bir kule gibi dikildiğini farkettiğimiz keyifli bir çalışma olduğu kesin.

28 Saniyede Doğan 40 Yıllık Efsane: Rudy – 10 Kasım 2015

f3df4116fc

Sevgili Erdem Özkan ile bendenizin birbirimizden habersiz aynı Amerikan takımlarına gönül verdiğimizi öğrendiğimiz andan itibaren bu yazının bir ara yazılacağı kesindi. Filmi henüz izlemeyen birisi olarak, büyük bir hayal kırıklığı tabelasıyla sokaklarda gezdiğimi kabul etmeliyim. Zira Erdem Bey beni de işin içine dahil etmek amacıyla, en azından Notre Dame Fighting Irish’ı benim anlatmamı istedi. Sanırım filmi iki defa daha izlemiş ve göz pınarları kuruyana kadar ağlamış olacak ki, yazıyı benden iki gün sonra tamamlayarak bu benzersiz yazıyı “planladığımız” tarihe yetiştirmeyi başardı. 2015 yılını bu filmi bana izletmeden kapatmamaya yemin etmiş sevgili Erdem Özkan, belki bunu başaramadı; ancak en sevdiği filmlerden birisini en güzel şekilde kaleme almayı başararak Tandem’in en samimi çalışmalarından birisine imza attı.

Veli’ye Ne Oldu Ya? – 27 Temmuz 2015

Untitled-design-2-page-0014

Tarihler 27 Temmuz’u gösterdiğinde Tandem ekibi sokağa çıktı ve transfer dönemi ile ilgili düşüncelerini halka sordu. Ege Şarman, Poyraz Gezer ve Gökhan Deniz mikrofonu ellerine alıp Kadıköy’de önüne gelene sorular sordu. Sokak röportajlarının olmazsa olmazı, kamerayı görünce dili çözülen abimizin ise tek derdi Veli Kavlak’tı. Transferlerin durumundan ziyade takımının bel kemiğinin akibetini merak eden abimiz, “Veli’ye ne oldu ya?” sorusuyla bizleri derin bir düşünce kuyusuna attı.

Fitbolda Eski Bir Dost – 13 Ağustos 2015

seba

Türk Futbolu’nun son zamanlarda yaşadığı en ağır kayıp olarak nitelendirebileceğimiz Süleyman Seba’nın ölümünün 1. yıldönümünde, Poyraz Gezer Başkan’ı anlatan belki de en güzel yazılardan birisini kaleme aldı. Gerçek taraftarlığın gerektirdiği gibi konuşan, yaşayan ve yazan insanların “romantik” olmakla itham edildiği (romantik olmak sanki günahmış gibi) bir ortamda, en gerçek duygulara tercüman olan bu yazıyı okuduktan sonra, yürekler bir sigara ateşlemek, sevdiği insanı aramak veya maça gidip takımı için ses tellerini patlatmak istedi. Ancak Poyraz’ın dediği gibi; Seba’nın mirası hem maddi hem de manevi olarak bitirilmişti ve kartımız olmadığı için maça gidip takımımızı destekleyemedik. Yapabildiğimiz tek şey, bir sigara yakıp yazıyı tekrar okumak oldu.

Tek Bir Hayatı İki Kişi Yaşayanlar: Sinan ve Muratcan Güler – 23 Temmuz 2015

yazıkapak

Güler Legacy projesiyle iki basketbolcudan ziyade iki sporsever olarak dikkatleri çekmesi gereken Güler Kardeşler, hayatlarını Tandem ekibine anlattı. Üst seviyede bir rekabetin içerisinde hem kardeş hem de rakip olmak gibi kolay olmayan bir hayat yaşayan kardeşler, yoğun tempolarının arasında bizimle hatırlı dostları gibi ilgilenerek gönüllerimizi fethetmeyi başardı. İki kardeşin aileleri ve kariyerleri ile alakalı anlattığı samimi hikayeleri dinlerken sevgili İpek Sezer, Erman Öner, Gökhan Deniz ve benim ağzımız kulaklarımızdaydı.

Profesyonel İşlerden Amatör Kurtuluşlar – 10 Eylül 2015

Untitled-design-21

Kar amacı gütmeyen spor aşıklarından oluşan Tandem ekibinin yolu, röportaj yapma kisvesi altında tatil yapmak isteyince Bodrum’a düşer. Gümüşlükspor’un amatör başkanı Nejat İşler ve yardımcısı Akif Kurtuluş ile röportaj yapmak için kendi imkanlarını kullanarak büyük bir maddi külfetin, ellerindeki ekipmanlara rağmen taksi yerine dolmuş bekleyerek de manevi külfetin altına giren Hüseyin Bayraktar ve Ege Şarman ikilisine dolu dolu bir röportaj veren İşler ve Kurtuluş, ana akım medyanın magazin sayfalarını doldurmak için orada bulunan gazeteci arkadaşlarımız yerine, işi gücü spor olan koca yürekli Tandem ekibine içlerini dökmeyi tercih etti. Röportaj görüntülerini  kullanırken logomuzu buzlayan TV kanalı da Nejat İşler ve Akif Kurtuluş’un bizimle konuşarak doğru bir tercih yaptığını adeta kanıtladı. Bu çalışma da, bizim en çok gurur duyduğumuz işlerimizden birisi olarak arşivimizde yerini aldı.

Rüzgarın Sakladıkları: Tolga Yazıcı – 10 Şubat 2015

genel-plan

Tandem’in öncesindeki kozası olarak misyonunu tamamlayan OnSide’ın ilk röportajı ve ilk haberi olma özelliğini taşıyan bu röportaj, Olimpiyat Stadı’nın müdürü sevgili Tolga Yazıcı ile yaptığımız samimi bir çalışma olarak sitemizde yerini almıştı. Sargın Tekşal, Hüseyin Bayraktar ve bendenizin gerçekleştirdiği bu röportajda, sevgili Yazıcı’nın verdiği bilgiler, sadece onu değil hepimizi bir kaç gün boyunca gerim gerim gerecek bir takım gelişmelere yol açtı. Sonunda her şey tatlıya bağlandı, ancak o dönemde yaşanılan gerginliğin ömrümüzden ömür götürdüğü bir gerçekti.

Vitor Perreria Fotoğrafı – 12 Eylül 2015

COsok7FUcAAG_jR

Ekibimizin en az çabayla en çok geri dönüş aldığı çalışması olarak arşivimize kendisini mıhlayan çalışması… Fenerbahçe teknik direktrü Vitor Perreria’yı, yağmurlu bir sonbahar günü paçaları sıvayarak alışveriş yaparken fotoğraflayan Sargın Tekşal’a teşekkür etmekle birlikte; binbir emekle hazırladığımız onca çalışmanın yanında, iki adet fotoğrafın daha çok kişinin dikkatini çekmesi uzun vadede canımızı sıkan bir durum oldu. Ana akım gazeteler ise fotoğrafın kendisini kullanmak için canhıraş çabalara girişirken, fotoğrafı çeken arkadaşımızın ismini dahi doğru yazamaması ise güldürürken yürekleri dağlayan bir anı olarak zihinlerimizde yer tuttu.

Yerli Futbolcu Teşvik Düzenlemesi – 11 Ağustos 2015

artıları-page-001

Tandem’in (eski adıyla OnSide’ın) miladı olan bu çalışma, 20’den fazla arkadaşımızın bir haftada gece gündüz demeden yaptığı özverili bir çalışmanın ardından hazılanmıştı. TFF’nin kuralı açıkladığı Ocak ayında bir haftada hazırlanan bu detaylı çalışmayı, bir takım gecikmelerin ardından ancak Ağustos ayında okuyucularına sunabilen ekibimiz, konunun devamını 2016’ya sarkıttı ve en kapsamlı haliyle sizlere sunmaya hazırlanıyor.

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website