Giriş Gelişme Sonuç

Yarım Asırlık Eğlence

Untitled design (2)
Posted: 7 Şubat 2016, 21:22   /   by   /   comments (0)

İlkay Barboros


Amerika Birleşik Devletler’in en çok izlenen sportif organizasyonu olan Super Bowl, 50. senesini  Santa Clara, California’da Levi’s Stadium’da kutlayacak. Bu sezon konferans maçlarından bileğinin hakkıyla kurtulup bu alana gelmeyi başaran iki takım Carolina Panthers ve Denver Broncos oldu.

Denver Broncos tarihinde yedi kez Super Bowl maçı oynadı ve bunların ikisini kazanmayı başardı. NFL tarihinde en çok Super Bowl maçı kaybeden Broncos gemisinin dümeninde Peyton Manning yer alıyor. Sadece deneyimli olarak tanımlayamayacağımız bir oyuncu olan Manning, aileden gelen QB genleriyle gittiği her takımı şampiyonluk adayı yapabilecek bir etki yaratmasına rağmen, iş final maçlarına geldiğinde biraz tutuk kalıyor diyebiliriz. Kariyerinde çıktığı üç Super Bowl maçından bir galibiyet ile ayrılan Peyton Manning (Indianapolis Colts, 2007), son Super Bowl macerasında Seattle Seahawks tarafından adeta çimlere gömülerek, tarihin en ağır Super Bowl mağlubiyetlerinden birinin öznesi olmuştu.

Untitled design (1)

 

Öte yandan Carolina Panthers, Amerikalıların en sevdiği şey olan galibiyet ve başarı hikayelerinin hakkını verecek bir performans ile tüm bahis oranlarının şirazesini kaydırarak ismini 50. Super Bowl’un tabelasına yazdırmayı başardı. Panthers bu mecraya 2003’ten bu yana ilk kez çıkıyor ve henüz galibiyetleri yok. Bu sezon beklentilerin üstüne çıkan bir performans sergileyen Carolina Panthers, tarihinin ilk Lombardi Trophy’sini kazanmak için sahaya çıkacak.

Bu sezon 50. düzenlenecek olan Super Bowl’da, NFL tarihinde ilk kez draftta ilk sıradan seçilen iki oyun kurucu karşı karşıya gelecek. Carolina Panthers’ın çılgın oyun kurucusu Cam Newton 2011 yılında draftın birinci sırasında Panthers tarafından seçildi ve ilk kez Super Bowl deneyimi yaşayacak. Rakibi Peyton Manning ise 1998 draftında Indianapolis Colts tarafından ilk sıradan seçildi.

Untitled design

 

Super Bowl’un en fantastik konu başlıklarından birisi olan “reklamlar”, bu sene de skandal denilecek fiyatlara satılıyor. Firmalar 30 saniyelik bir reklam için yayıncı kanal CBS’e 5 milyon $ ödeyecek. NFL, buna paralel olarak bu sezon elde edilecek paranın %25’ini Bay Area’daki hayır kuruluşlarına dağıtılacağını açıkladı. Bu oran, NFL tarihindeki en yüksek Super Bowl bağış oranı olarak dikkat çekiyor. Sosyal sorumluluk projeleri ve toplumsla duyarlılık açısından (malesef) bizden fersah fersah ötede olan Amerikalılar, yine de kapitalist düzenin çarklarını en yeni yağlarıyla yağlayıp işleterek kasasını doldurmayı da başaracak.

Bir fantastik konu başlığından diğerine geçecek olursak, devre arası şovu yine muazzam bir eğlence vaad ediyor. Daha önce Super Bowl devre arasında sahne almış iki isim Beyonce ve Bruno Mars yine sahne alırken, devre arası şovunun ağır topu olarak İngiliz grup Coldplay seçildi. Bu seçimi ise San Francisco’nun ve California’nın çocukları, tarihin en büyük müzik gruplarından birisi olan Metallica’ya yapılan büyük bir ayıp olarak yorumlamaktan başka çaremiz olamaz! Kendi memleketlerinde yapılacak olan bu büyük organizasyonda yer almalarını tüm fanları sabırsızlıkla beklerken, arka planda neler döndüğünü bilemiyoruz. Grup ile belki maddi konularda anlaşılamamış olabilir NFL yönetimi. Ancak Metallica’nın bununla ilgili bir problemi olmadığını söylemek de isabetli olacaktır. Dün gece AT&T Arena’da verdiği ‘The Day Before’ konseriyle (muhtemelen) Super Bowl’da planlanan devre arası şovunun 10 katı büyüklüğünde keyif veren Metallica, devre arası eğlencesi için “fazla sert” olduklarını da kabul ediyor.


*İstatistik bilgileri Opta’dan alınmıştır.

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website