Giriş Gelişme Sonuç

Bir Bahar Klasiği : Tom, Fabian’a karşı

Fotoğraf: Çağrı Çalışkan
Posted: 26 Şubat 2016, 20:09   /   by   /   comments (0)

Çağrı Çalışkan


Spring is coming! Açan badem çiçekleri sadece yılın en güzel mevsiminin değil, klasiklerin de habercisi. Bahar klasikleri başlıyor! Fransa’nın Kuzeyi ve Belçika’nın Flanders bölgesinde yapılan bu tek günlük yarışlardaki performansları merakla beklenen pek çok  isim var. Dünya şampiyonu Peter Sagan, sene başında Arap Yarımadası’ndaki yarışlarda çok formda görünen Edvald Boasson Hagen, ikinci olma alışkanlığından kurtulmak isteyen Greg van Avermaet, geçen yılın De Ronde galibi Alexander Kristoff, Sep van Marcke, Zdenek Stybar… Bahar klasiklerinde ne yapacağı en çok merak edilenler ise iki yaşayan efsane; Tom Boonen ve Fabian Cancellara.

Fabian Cancellara, 2015’te E3 Harelbeke’de yarışırken sakatlanarak bahar klasiklerini kaçırmış, iyileştikten sonra katıldığı Fransa Turu’nda 2. etap sonunda elde ettiği sarı mayoyu giyerken, Mur de Huy’daki bitişe 60 km kala geçirdiği kazada iki kaburga kemiği kırılmasına rağmen etabı tamamlamış fakat sonra Tur’dan çekilmişti. Eylül’deki Dünya Şampiyonası’nda da yer alamamıştı.

Tom Boonen’ın da geçen sezonu istediği gibi gitmedi. 2015 başında Abu Dhabi Turu’nda kısmi duyma kaybına sebep olan bir kafa travması geçirmiş, Paris-Nice yarışında düşerek çıkan omzu nedeniyle bahar klasiklerini kaçırmış, iyileştikten sonra normal yarış takviminde yer almayan Türkiye Turu ve Giro’ya katılarak Dünya Şampiyonası için form tutmaya çalışmıştı. Dünya Şampiyonası’nda ise sıralamada takım arkadaşları Gilbert ve Van Avermaet’ın arkasında kalarak 35. olabilmişti.

Geçen seneyi şanssızlıklarla geçiren ikili için takvimin en önemli dönemi olan bahar klasikleri sezonu Omloop Het Nieuwsblad ve Kuurne-Brüksel-Kuurne yarışlarıyla 27-28 Şubat’ta başlayacak. Pavéli yollarda yapılan bahar klasikleri 7 hafta boyunca devam edecek. En büyük, en görkemli, en prestijli ve ‘anıtsal yarış’ kategorisinde olan Ronde van Vlaanderen ve Paris-Roubaix ise sırasıyla 3 ve 10 Nisan’da yapılacak.

Boonen ve Cancellara’nın bu sene Paris-Roubaix ve De Ronde’de neler yapacağı sadece 2015’teki yarışlarda yer alamadıkları veya son 10 yılda geçmiş senelerde bahar klasiklerinde aldıkları galibiyetler sebebiyle merak edilmiyor. Gözlerin üstlerinde olmasının asıl sebebi hem Boonen hem Cancellara’nın 2016 sonunda bisikleti bırakacağını açıklamaları. Bahar klasikleri yarattığı iki efsane ile bu sene vedalaşacak…

253 kilometre uzunlukta 50 kilometreyi aşkın pavéli* sektör içeren kuzeyin cehennemi Paris – Roubaix’de ve hellingenlerle **  dolu parkuruyla Ronde van Vlaanderen;   dar yollar, bozuk zemin, çoğu zaman yağmur ve çamur, yol boyunca dizilen binlerce seyirci, bira ve patates, kısaca bir bisiklet yarışını daha güzel hale getirebilecek her şeyle beraber Boonen ve Cancellara’nın son karşılaşmalarına sahne olacak.

THE NEW YOU

Boonen, Cancellara’da olmayan gökkuşağı mayonun sahibi. Cancellara ise zamana karşıda öne çıkıyor ve bu dalda Olimpiyat altını var. Boonen, Paris Roubaix’de 4 galibiyetle Cancellara’dan bir adım önde. Cancellara’nın ise Milan-San Remo anıtsal yarışında birinciliği var. Hangisinin daha iyi olduğunu söylemek imkansız.  Ama kendi jenerasyonlarının en iyi klasikçileri oldukları bir gerçek. 

Başladıkları her klasik yarışta yarışın favorisi olduklarını, çoğu takımın stratejisini Cancellara ve Boonen’a göre belirlediğini ve pelotonda hep saygı gördüklerini geçen sene Ronde öncesi Luca Paolini’nin: ‘’Cancellara ve Boonen olmadan her zaman olduğundan daha farklı ve açık bir Ronde olacak’’ şeklindeki sözlerinden de anlayabiliriz.

10 yılı aşkın süredir devam eden rekabet içinde Cancellara ve Boonen birbirlerine de saygı göstermeyi unutmayacak kadar centilmen olmayı başardılar. 2007 Fransa Turu’nda Cancellara sarı, Boonen yeşil mayoyu giyerken beraber verdikleri pozlar, Tom Boonen’ın çocukları olduğunda Cancellara’nın tweet atarak tebrik etmesi bu saygının birer göstergesi. Tom Boonen bir röportajda Cancellara ile ilgili olarak ‘’16 yaşından beri farklı kategorilerdeki yarışlarda beraberdik. Iyi bir ilişkimiz ve birbirimize karşılıklı saygımız var. Bütün kariyerim boyunca onun gibi bir rakiple yarışmayı bir onur olarak görüyorum’’ diyor.

THE NEW YOU (1)

Fotoğraf: Çağrı Çalışkan

Bu uzun rekabeti geçmişteki bazı yarışlara dönerek De Ronde ve P-R ekseninde biraz daha ayrıntılı inceleyelim.

2005 Ronde van Vlaanderen : Tom Boonen henüz 25 yaşındayken dönemin önemli klasikçileri Klier, Zabel, van Pategem gibi isimlerin önünde finali sprinte bırakmadan alıyor. Cancellara ise çok gerilerde; 42. sırada.

2005 Paris Roubaix : Tom Boonen, bir sene önce U.S. Postal’da lideri olan George Hincapie’yi velodromdaki sprintte geçerek ilk P-R galibiyetini alıyor. Fabian Cancellara sekizinci sırada.

2006 Ronde van Vlaanderen : 2005’te mükemmel bir sene geçiren Boonen favorisi olduğu yarışı kazanıyor. Cancellara bir önceki senenin çok üstünde bir performansla 7. oluyor.

2006 Paris Roubaix : Cancellara ilk anıtsal yarışını kazanıyor. Boonen’ın da aralarında bulunduğu ön gruptan Carrefour de l’Arbre’a gelindiğinde kurtuluyor ve zamana karşı yeteneğinin de yardımıyla kalan 20 km’de arayı açarak velodromda tek başına zafer turunu atıp yarışı alıyor. 4. olan Boonen daha sonra 2 ve 3. sırayı alan bisikletçilerin diskalifiye olmasıyla podyumun 2. basamağına yükseliyor.

2008 Paris Roubaix :  Rekabet bu sefer velodroma taşınıyor. Boonen velodroma beraber girdiği Cancellara’yı sprintte geçerek ikinci kez Paris-Roubaix zaferini alıyor.

2010 Ronde van Vlaanderen : Çarpışmaların en büyüğü.  Cancellara’nın pelotondan koptuğu ilk atağına yanıt verebilen sadece Tom Boonen oluyor. İkili beraber Muur de Gerardsbergen’e geldiklerinde Cancellara öldürücü darbeyi vuruyor. Saniyeler içinde Boonen’a çok büyük bir fark atıyor ve tek başına finişe gidiyor. Fark o kadar kolay açılıyor ve Cancellara o kadar rahat görünüyor ki hakkında ‘motorlu bisiklet’ kullandığı iddiaları yayılıyor.

2010 Paris Roubaix : Cancellara hakkındaki iddialara başarılarına yenilerini ilave ederek cevap veriyor. Ronde’den bir hafta sonra Roubaix’de  yarışı kazanarak De Ronde – PR dublesi yapmayı başarıyor.

2012 Ronde van Vlaanderen : Düşerek köprücük kemiğini kıran Cancellara yarıştan çekilerek sahneyi Boonen’a bırakıyor. Tommeke, iki İtalyan Filippo Pozzato ve Alessandro Ballan’ın önünde birinci oluyor.

2012 Paris Roubaix : Tommeke, Roubaix’deki dördüncü zaferi ile Cancellara’nın 2010’da başardığı De Ronde – PR dublesini görüyor ve arttırıyor…  Hem 2 kez Ronde – PR dublesi yapan hem de aynı yıl içinde E3, Gent – Wevelgem, De Ronde ve Paris – Roubaix klasiklerini kazanan ilk bisikletçi olarak tarihe geçiyor.

2013 Ronde van Vlaanderen : Bu sefer şanssızlık yaşayan Tom Boonen oluyor. Daha yarışın başında sakatlanarak çekilmek zorunda kalıyor. Cancellara ismi yeni yeni duyulmaya başlanan 23 yaşındaki genç Slovak; geleceğin dünya şampiyonu Peter Sagan’ın önünde yarışı kazanıyor.

2013 Paris Roubaix : Sakatlığı devam eden Tom’un yokluğunda Spartacus’ten bir duble daha geliyor! Cancellara 3. kez Paris – Roubaix’i kazanıyor.

2014 Ronde van Vlaanderen : Kahramanlarımızın herhangi birinin kazandığı son klasik yarış. Cancellara bir sene önceki başarısını tekrarlıyor. Podyumu tamamlayan 2 Belçikalı var. Ama soyadları Boonen değil. Van Avermaet ve van Marcke. Tom ise yedinci sırada.

THE NEW YOU (2)

Fotoğraf: Çağrı Çalışkan

2015’ten 2005’e geri sardığımızda, 10 senede yapılan toplam 20 Paris – Roubaix ve Ronde van Vlaanderen yarışının. 12’sini bu ikiliden biri kazanmış. Çok basit bir hesabın sonunda çıkan sonuç: klasiklerin yakın tarihinde kesin dominasyon.

Bu ‘klasikleşmiş’ mücadelede artık son perde. Cancellara ve Boonen 2016’dan sonra bir daha klasiklerde yarışmayacak.  Bu bahar onları Arenberg’e pelotonun en önünde girerken, Roubaix Velodrom’unda sprint için pozisyon almaya çalışırken veya Muur’da atağa kalkarken izleyebileceğimiz son bahar olacak.  Onları izlemenin keyfini çıkarın…


*Fransızca pavé : kaldırım, kaldırım taşı

**Flamanca hellingen : kısa ve dik yokuş. (Hellinge ise ‘aşağı cehennem’ olarak tercüme edilebilecek bir anlama sahip. İlginç bir etimolojik açıklaması olmalı!)

***palmares : ödül listesi

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website