Olympıa

İlk Madalya

MALLESWARI-Karnam-NewHeader
Posted: 8 Mart 2016, 13:43   /   by   /   comments (0)

İlkay Barboros


Olimpiyatlar tarih boyunca bir çok mucizeye şahit oldu. Bu mucizelerin en sükseli olanlarının merkezinde genellikle başkaldırı hikayeleri yer alıyordu demek, sanıyorum çok da iddialı bir tabir olmaz. Yaşadığımız topluma bir yansıması olmadığı için önemsiz olan bir başkaldırı olamaz. Bu başkaldırılar ve sonuçları hedefi olduğu kitlenin büyüklüğünden bağımsız olarak insanlığın tamamını ilgilendirebilir.

Karnam Malleswari bu çıkışlardan birisinin altına imza atmış çok önemli bir kadın. Hindistan tarihinde Olimpiyat madalyası alan ilk kadın sporcu olan Malleswari, bu başarısını Sydney 2000 Olimpiyat Oyunları’nda halterde kadınlar 69 kiloda aldığı bronz madalya ile gerçekleştirdi. Başarısının toplumsal boyutlarına eğilmeden önce, bu madalyanın Hindistan tarihinde bireysel spor dallarında alınan 4. madalya olduğunu belirtmek gerekiyor. Öncesinde Hindistan sadece bir takım sporu olan çim hokeyinde madalyalar almıştı. Ama yine de, ilk kadın olabilmek… Hint kadınlarının sürekli bir mücadele içinde geçen hayatları için benzersiz bir örnek olmalı.

1994 yılında İstanbul’da düzenlenen Dünya Halter Şampiyonası’nda 54 kiloda altın madalya aldı. Hindistan sınırlarında da zaten başarılı bir performans sergileyen Malleswari, 1997 yılında yaptığı evliliğin ardından spora bir süre ara verdi. Ancak 1998 yılında Bangkok’ta düzenlenen Asya Oyunları’nda Hindistan’ın ilk madalyasını (halterde gümüş) almayı başararak güzel bir geri dönüşe imza attı. Ancak bu başarısının devamını Atina’da düzenlenen 1999 Dünya Halter Şampiyonası’nda getiremedi. Şampiyonadan madalyasız dönen Malleswari, sırada bekleyen Olimpiyatlar öncesi beklentilerin düşmesine sabep oldu.

Malleswari, Sydney’de düzenlenen 2000 Olimpiyat Oyunları’nda Pawina Thongsuk, Erzsebet Markus ve Lin Weining gibi kallavi rakiplerin arasından sıyrılmak gibi zorlu bir yola girdi. Koparmada tüm haklarında başarılı olan Hintli atlet, rakipleri Weining ve Markus’a göre daha az yük seçtiği için sıralamada geride kaldı. Silkmede 132,5 kg kaldıran Çinli atlet Weining farkı açınca Malleswari şansını zorladı. Ancak son hakkında 137,5 kiloyu kaldıramayınca toplamda 240 kiloda kaldı ve bronz madalyanın sahibi oldu.

Bu tablo belki alıştığımız zafer tablosunu oluşturmuyor gibi gözükse de, büyük resime baktığımızda tarihte çok önemli yerde duran bir performans aslında. Yukarıda belirttiğimiz gibi, Hindistan tarihinde Olimpiyat madalyası alan ilk kadın olmanın zorluğu, performansın kendisini en az 5 ile çarpıyor.

Untitled design

Belirli bir standartın üstüne çıkmayı başaran her kadının, kadın haklarının savunucusu ve rol modeli olmak gibi bir misyon edinmek zorunda kaldığı bir ülkeden bahsediyoruz. Çocuk gelinlerin, tecavüzlerin, tacizlerin ve aile içi şiddetin dehşet verici boyutlarda olduğu, sosyal haklarının her gün tehdit edildiği bir ortamda Hintli kadınların yaşadığı zorlukları bir erkek olarak tasavvur etmek bile inanılmaz zorlu bir tecrübe.

Eski tarihlerden bu yana devam eden mantık sınırları dışındaki uygulamalar, Hintli kadınların hayatlarını zorlaştırmaktan ziyade direkt tehdit altında bırakıyordu. Dul kalan kadınların, eşlerinin ardından yakıldığı, genç kızların Tanrı ile veya tapınak ile evlendirildiği geleneklerden, bir nebze de olsa İngilizlerin etkisiyle kadınlar için özel okulların açıldığı döneme yapılan geçiş bir başlangıç oldu. 1900’lü yılların başında kadınlar toplumda daha çok rol almaya başladı. Meclise katılımlar ve akademik ilerlemeler sayesinde kadın hareketleri gittikçe güçlendi.

Hindistan’daki feminist aktivitelerin ise tavan yaptığı dönem 1970’lerde başladı. Bu dönemdeki kırılma noktası, iki polisin tecavüzüne maruz kalan Mathura’nın davası oldu. Mahkeme, Mathura’nın “kendi rızasıyla cinsel ilişkiye girdiğine” kanaat getirip iki polisi serbest bıraktığında ülke genelinde büyük protestolar başladı. Bu sert protestoların sonunda Hindistan’da Tecavüz Yasası yürürlüğe girdi. Bu büyük bir zafer olmuştu. Bu dönemde, dünya tarihinde en uzun süre görevde kalan (aralıklarla 15 yıl) kadın başbakan olan İndra Gandhi’nin ülke yönetiminde olduğunu ve bir çok olumlu hareketin gerçekleşmesinde büyük rol oynadığını da belirtmeden geçmeyelim.

Bastırılmış toplumlarda yaşamın temel ihtiyaçları için savaşlar verilirken, ikincil ihtiyaçlar geri planda kalıyor. Günümüz dünyasında bile, bir ırkı cinsiyetlerine göre ayırıp seçilmemiş olana hayatın zindan edildiği yerler mevcut. Bu şartlar altında farklı bir alanda bile olsa Malleswari’nin başarısının, sadece ülkesindeki kadınların değil, dünyanın herhangi bir yerinde benzer zorlukları çeken kadınların da yüzlerine gururlu bir gülümseme kondurduğu kesin.

Olimpiyatlarda madalya almak her sporcunun hayalidir. Karnam Malleswari aldığı bronz madalya ile, sadece kişisel kariyerini taçlandırmakla kalmadı, aynı zamanda ülkesindeki kadınların imkan verildiğinde neler başarabileceğini de kanıtladı. Belki de sadece ülkesindeki değil, dünyadaki tüm kadınlara etki etti. Bu başarının ölçüleceği bir mecra yok maalesef. İşi daha da tatlandıran da bu olsa gerek.

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website