alıntımetin

“Futbol Kadınları Daha Çok Kabul Eder Hale Geldi”

-POP (3)
Posted: 8 Mart 2016, 14:49   /   by   /   comments (0)

Beth, sana ilk sorumuz biraz klasik olacak… Çoğunluğun futbolu da FM’yi de “erkek oyunu” olarak gördüğü bir dünyada kadın olmak nasıl bir his? Kendini dışarıda bırakılmış hissettiğin ya da ciddiye alınmadığını düşündüğün anlar oluyor mu?

Evet, azınlığa ait olduğum farkındayım fakat oyundaki menajerinizin cinsiyetini belirleme seçeneği eklendiğinden bu yana durum biraz daha iyiye gitti. Aynı şekilde gerçek hayatta yer alan kadın antrenör, yönetici ya da fizyoterapistlerin de oyunda yer alması, FM’yi biraz daha kadınları kapsar hale getirdi. Elbette FIFA oyununda olduğu gibi kadın futbolunu tümden ele alan bir FM versiyonu görmek isterdim fakat bunun lojistik anlamda bir kabusa dönüşebileceğinin de farkındayım!

FM’nin online camiasıyla ilgili olarak da diğer tüm oyuncular kadar (kadın veya erkek) aidiyet hissediyorum. Fakat iş yerinde veya başka ortamlarda erkek arkadaşlarıma FM oynadığımı söylediğimde ilk etapta beceremediğimi düşünüyorlar, bu da bir gerçek. Sanıyorum futbol genel olarak kadınları daha çok kabul eder hale geldi ve aslında bunun bir erkek oyunu olduğunu düşünenler artık “eski jenerasyon” olarak gösterebileceğimiz insanlar.

Helene Costa ismini biliyor musun?

Sanırım bir süre Clermont kulübünü çalıştırmıştı…

Aynen öyle, 5 majör futbol ülkesinde bir takım yöneten ilk kadın teknik direktör.

Evet ama sonu pek iyi olmadı tabii!

Öyle ama en azından İngiliz futbolunun yakından bildiği bir takım ünlü erkek Portekizli isimlerin aksine kovulmaktan ziyade istifa edebildi  :)  Sorum şu.. Helene Costa’dan esinlenip FM’de bir Clermont kariyeri denemeyi düşündün mü?

Evet orası kesinlikle doğru!
Clermont’la bir oyun başlatmayı düşünmedim çünkü Fransız futboluyla pek ilgilenmiyorum. Fakat Costa’nın böyle bir pozisyona gelmesinin son derece ilham verici olduğunu ve futboldaki gelişimi gösterdiğini düşünüyorum.

Yine de futbolun bazı Amerikan sporlarından, mesela Amerikan Futbolu veya Basketboldan bu konuda alabileceği çok şey olduğuna inanıyorum. Orada teknik ekiplerde çok sayıda kadın görebiliyoruz. Hatta hakemler de var… Örneğin Kathyrn Smith NFL’de tam zamanlı olarak iş bulan ilk kadın coach oldu. Bu da aslında İngiltere Premier Lig’de bir kadının teknik direktörlük yapmasına denk geliyor. Bu açıdan Amerika Avrupa’ya göre daha önde gözüküyor.

Bu da bizi Jill Smith konusuna getiriyor. ABD Milli Takım teknik direktörü… FIFA tarafından kadın futbolunda yılın teknik direktörü seçildi ve rakiplerinin tümü erkekti.

İşte tam da bu… Amerika spor alanında kadın erkek eşitliğini yakalamış gözüküyor.

Peki voleybol gibi aslında kadınların daha çok rağbet ettiği bir spor branşında kadın menajer sayısı  hala yeterli düzeyde değilken, futbolda kadın çalıştırıcıların son dönemde bu denli ön plana çıkmasını neye bağlıyorsun?

Futbol global bir spor ve Avrupa’da da kesinlikle en popüler spor branşı. Diğer kıtalarda da hızla yayılıyor. Global anlamda bu kadar sevilmesi ve takip edilmesi daha çok kadının futbolla tanışmasına ve sevmesine yol açıyor. Bu da sanıyorum kadınların takipçi düzeyinin de ötesinde katılımcı olmalarını sağlayan bir faktör.

Peki FM oynarken kendini nasıl buluyorsun? Menajerlik stili olarak soruyorum. Oyunculara karşı sert bir yaklaşımın mı var, yoksa anaç duygularının devreye girdiği oluyor mu?

Benim oyuna yaklaşımım fena halde klişe olacak kadar “erkeksi” sanırım. Yani biraz sert ve disiplini ön planda tutan bir hocayım. Tabii söz konusu bir oyun olunca böyle davranmak kolay, ne de olsa sert tavır aldığınız kişiler gerçek insan değil. Gerçek hayatta çok daha rahat ve sıcak biriyim.

Bir kadın olmak ne tür bir çalıştırıcı olduğunu etkiler mi sence? Yani erkeklere karşı bir takım avantajlar veya dezavantajlar sağlıyor mudur?

Futbolda farklı stillerin farklı çalıştırıcılar için işe yarayacağını düşünüyorum.  Belli bir tarz bir hoca için iyi sonuç verirken, bir başkası için işe yaramayabilir. Fabio Capello için sert ve disiplini ön planda tutan bir yaklaşımın doğru olduğu düşünülüyordu ve kendisinin tarzı gerçekten de böyle fakat bu İngiltere’yi çalıştırdığı dönemde işine yaramadı.

Buna karşın bazı kadın çalıştırıcılar, kadın olmayı bir dezavantaj olarak algılayıp, bunu dengelemek için gereğinden daha sert davranıyor olabilir. Kendilerini erkeklerin egemen olduğu bir mecrada kanıtlama isteği de bunun bir sebebidir.

Son sorum… Everton taraftarısın. Sence Everton ne zaman şampiyonluk görür?

Umuyorum ben ölmeden! Sonuçta benim hayatım boyunca gördüğüm tek kupa 1995’teki FA Cup oldu ve o zaman daha 1 yaşındaydım!

Yeni yapılan yatırımlar ve elimizdeki yetenekli genç nesille birlikte belki önümüzdeki yıllarda bir şansımız olabilir. Fakat tabii ki sadece gençliğe güvenerek olacak iş değil. Birkaç tane kaliteli transfer yapmak da şart.

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website