alıntımetin

“Kariyerimin Medeni Durumumu Etkilediğini Düşünmüyorum”

-POP (1)
Posted: 8 Mart 2016, 15:01   /   by   /   comments (0)

Birçok spor branşı için söylenen “bu erkek sporudur” söyleminin Dans Sporunda da geçerli olduğunu düşünüyor musunuz?

Dans sporu doğası gereği hem erkeğin hem de kadının rolleri 50-50 % paylaştığı bir branş. Her iki tarafın da rollerini tam olarak ortaya koyması şart. Her ne kadar erkeğin rolü “yönlendiren”, kadınınki ise “takip eden” olarak tanımlanmış gibi gözükse de bu benim katıldığım bir bakış değil. Bu spor bir diyalogdan oluşuyor ve bu diyaloğu oluşturan rolleri paylaşan erkeğin de kadının da payı eşit.  Ben de kendi öğrencilerime, her ne kadar hareketleri erkek başlatıyor olsa da kadının buna nasıl cevap vereceğinin kendisine bağlı olduğunu empoze etmeye çalışıyorum.

Dans sporunda görev alan sporcu, antrenör ve hakemlerin kadın-erkek sayısı açısından dağılımı nasıldır? Birçok branşta erkeklerin sayıca egemen olduğu bir tabloyla karşılaşıyoruz, bu durum sizin branşınızda da geçerli mi?

Yurt dışında bu sporla ilgilenen erkek sayısının daha fazla olduğunu söyleyebilirim. Elbette eşli yapılan bir spor branşı olduğu için sporcu seviyesinde sayılar bir noktada eşit olmak durumunda. Fakat sonradan antrenörlük veya hakemlik yaparak kariyerine devam edenler arasında yurt dışında erkeklerin sayıca daha fazla olduğunu gözlemliyorum. Bazı uluslararası yarışmalardaki tek kadın hakem ben oluyorum. Buna karşılık WDSF (World Dance Sport Federation) son dönemde bu konuyu dikkate almaya başladı ve sayıyı eşitlemek için bir çaba harcıyor. Yakın zamanda görev aldığım Dünya Gençler Şampiyonası’nda ilk kez erkek ve kadın hakem sayısı eşitti. 
Türkiye’de ise kadın – erkek oranının uluslararası yarışmalara göre daha dengeli olduğunu görüyorum. Bunu antrenör ve kulüp sahipleri için de söyleyebiliriz.

Kadınlara biçilen annelik rolünün sporculuk kariyeri sonrası hakemlik ve antrenörlük hedeflerini ertelemelerinde bir etkisi var mıdır? Kariyeriniz sizin medeni durumunuzu etkiliyor mu, ya da medeni durum kariyeri etkiler mi?

Kariyerimin medeni durumumu etkilediğine inanmıyorum. Şu anda bekarım ve bu sporla ilgilenmiyor olsaydım da muhtemelen bekar olurdum. Bunun sebebi kariyerden ziyade kendi kişisel psikolojik altyapım. Fakat uluslararası hakemliğin şartlarının evlilik ve özellikle de çocuk sahibi olmak gibi faktörlerden etkilenebileceğini düşünüyorum. Neredeyse iki haftada bir yurt dışı seyahatlerimiz oluyor. Evli olmadığım için rahatlıkla bu seyahatlerimi yerine getirebiliyor ve eğitimlerimi verebiliyorum. Bir çocuğum olsaydı aynı şeyi yapabileceğimi veya yapmak isteyeceğimi sanmıyorum. 

Yaş grubu itibariyle konuşursak uluslararası yarışmalarda beraber görev aldığınız diğer kadın hakemlerin, çocuklarını belli bir yaşa getirmiş ve dolayısıyla annelik gömleğini -kısmen- çıkartabilmiş yaşta insanlar olduğunu söyleyebilir miyiz?

Evet böyle bir durum var. Kendi yaşıtlarımdan başka kadın hakemlerle de tanışıyorum fakat genellikle onlar da evli değiller ya da evli olsalar bile çocuk sahibi değiller. Dolayısıyla annelik müessesesinin hakemlik kariyerini etkileyebildiğini, ötelemeye sebep olduğunu söyleyebiliriz.

Hakemlik yaparken kadın ve erkek hakemler arasında bir fark hissediyor musun?

Bu konuda geçtiğimiz günlerde WDSF bir araştırma yapmış. Buna göre erkek hakemlerin değerlendirme sırasında karar beyinlerinin biraz daha kesin ve net çalıştığı sonucu ortaya çıkmış.  Bu da çiftlere yönelik değerlendirmelerinde “ya hep, ya hiç” yani (branşta değerlendirme yapılan 5 farklı dansa  gönderme yaparak )”bir çifte ya 5 olumlu puan, ya da 5 olumsuz puan” vermelerini sağlıyormuş.
Kadın hakemler ise pistte bir çok farklı etkeni farklı açılardan görmeye ve seçmeye çalıştıkları belirlenmiş.

Bana göre bu kadın hakemlerin işlerini daha iyi yaptığını anlatır aslında.. :)
Peki işin Anaç tarafı var mı? Mesleğinize annelik hislerini de katarak farklı bir yaklaşım sergilediğiniz söylenebilir mi?

Kişisel anlamda ben bu duyguları fazlasıyla yaşıyorum. Fakat bu benim kişiliğimden kaynaklanan bir durum ve genellemek doğru olmaz. Bunun tersi örneklere de mesleğimizde rastlayabiliyoruz. Bu konuda kadın olmanın bir faktör olduğunu sanmıyorum.

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website