alıntımetin

“Kadınlar Haklarını Söke Söke Almaya Çalışıyor”

-POP
Posted: 8 Mart 2016, 15:07   /   by   /   comments (0)

Bir sanatçı olarak sporla olan ilişkinizi kısaca anlatabilir misiniz?

Küçüklüğümden beri sanata, müziğe çok meraklı oldum. Fakat babamla bu konuda bir türlü anlaşamadık. Genelde “evet kızım şarkı söyle ama öncelikle okulun” dedi. Süreç içerisinde bu gerginlikle ilgili bir orta nokta bulmak gerekiyordu. Ben de babamla maç seyrederek bu orta noktayı yaratmaya çalıştım. Tam da Beşiktaş’ın şaha kalktığı Metin Ali Feyyaz dönemleri… Benim bu ilgimi görünce bana kuralları anlatmaya başladı ve ben biraz daha kaptırmaya başladım kendimi. Bu sayede babamla daha güzel ve rahat bir diyalog kurabildik. Ondan sonrada hiç bırakmadım ve hala takip etmeye çalışıyorum. Geçen haftaki derbi mağlubiyeti ve sonraki Konyaspor kupa maçlarından haberim var mesela, hiç sormayın…

İki kız kardeşsiniz. Babanızla maç izlediğiniz dönemdeki yaklaşımının erkek olsaydınız daha farklı olacağını düşündünüz mü?

Hayır hiç öyle bir durum olmadı. Biz çok eşit bir şekilde yetiştirildik. Babamın oğlu da olsaydı kız kardeşimle beni yetiştirdiği gibi yetiştirirdi. O konuda son derece özgüvenli ve ayakları üzerinde durabilen bireyler olmamız için annem de babam da çok uğraşmış ebeveynlerdir. Ayrıca şimdi damatlarıyla o zevki alıyorlar zaten!

İşin taraftarlık boyutunda, girdiğiniz ortamlarda “canım sen futboldan ne anlarsın, bu erkek sporu” tarzı yaklaşımlarla karşılaştığınız ve ciddiye alınmadığınız oldu mu?

Elbette oluyor. Testosteron oranı son derece yüksek, maskülen bir spor dalı futbol.  Ben de biraz o yüzden merak saldım belki de, çünkü çok eşitlikçi bir ülkede yaşamıyoruz. Kadınlar kendi haklarını söke söke almaya çalışıyor, hatta şiddet de yüksek oranda. Erkekler kadar şanslı değil kadınlarımız ki bunu anlatan binlerce de hikaye var etrafımızda maalesef. Bunun altında da hep bahsettiğiniz bu bakış açısı var. Bana da lise yıllarımda “e futbol seviyorsun da ofsayt ne biliyor musun” diye soruyordu arkadaşlarım. Tabii bunun ve benzer tüm sorularının cevabını verebildiğimi görünce ciddiye almaya başladılar. Dolayısıyla da o bakış açısı değişti. Bana da yetişme dönemimde çok faydası olmuştur bu durumun. Bir konuyla ilgili yorum yaparken bilgi ve donanımınız olduğunu ortaya koyarsanız, en zıt bakış açısının bile değişebileceğini öğrendim böylelikle.

O halde bu algıyı yıkmak kadınların elindedir diyebilir miyiz?

Kesinlikle. Ben ilk kez maça gittiğimde 15 yaşındaydım. Bursa’da yaşarken, bir Bursaspor Beşiktaş maçına gitmiştik. Golsüz bitmişti. O zamanki kadronun tamamını sayabilirim, Metin, Ali, Feyyaz, Walsh, Gordon Milne, neredeyse hepsiyle fotoğrafım var. O zamanlar çok kolay değildi tribünde bir kadın olmak. Hatta babamın tedirgin olduğunu hatırlıyorum. Bugün de kolay değil ama kadın taraftarlar maçlara o zamana göre daha çok gidiyor ve daha rahat ediyorlar.  Erkekler de bu fikre yavaş yavaş alışmaya başladılar sanırım.

Kadın taraftarların maçlara daha çok gitmelerinin tribün terörünü, şiddeti ve küfrü azaltmaya faydası oluyor mudur sizce?

Kadınların tribünde bulunmalarının tribün olaylarını azaltmaya çok da büyük fayda sağladığına inanmıyorum. Bizim ülkemizde maalesef insanların deşarj olmaktan anladığı şeyler bunlar. Deşarj olma şeklimiz bu…

Kadınların belli bir duruş ve tavrı korumak için kendilerini daha çok kontrol etmesi gerekiyor. Daha çok çalışması, daha çok düşünmesi gerekiyor. Bu sadece bizde değil, dünyada da böyle. Hele ki rock’n roll müzik yapıyorsanız bu iyice ön plana çıkıyor çünkü daha maskülen bir ortamdasınız. Kadınların ben erkekler kadar konforlu bir ortamda çalıştığını düşünmüyorum.  Kendilerini kabul ettirmek için daha fazla çaba harcamaları gerekiyor. Bunu değiştirmek için de özgüvenli kadın bireylerin sayılarının artması lazım. Aileye de çok rol düşüyor ama kadınların da daha cesur ve çalışkan olmaları şart.

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website