13.Cuma

13. Cuma – Arka Planda Kalanlar

Posted: 6 Ocak 2017, 02:45   /   by   /   comments (0)

Spor tarihimizde bir çok dalda öncü olmuş, ilkleri başarmış ve kendisinden sonraki nesillere örnek teşkil eden kıymetli isimler yer alıyor. Bunlar arasından göreceli olarak hak ettiği kadar ilgi görmeyen 13 ismi derledik. Tandem, uzun bir aranın ardından Arka Planda Kalanlar listesiyle tekrar sizlerle.

Gizem Girişmen

Paralimpik oyunlarda Türkiye tarihinin ilk altın madalyasının sahibi kadın… Kadının ne yazık ki ikinci sınıf insan statüsünde olduğu Türkiye’de, Gizem Girişmen’in bu başarısı tek başına bile kitleleri peşinden sürüklemesi gereken bir olaydı. Belki çok arka planda kaldığını söylemek doğru olmayabilir, ancak yeteri kadar ismini duymadığımız da ciddi bir gerçek.

gizem-girismen

Hüdai Budanur

Basketboldaki rekorlar düşünüldüğünde akla ilk gelen isim Fenerbahçe formasıyla Hilalspor’a bir maçta 153 sayı atan Erman Kunter gelir. Ancak takımınız bir maçta 110 sayı atıyorsa ve bu sayıların hepsini aynı kişi kaydediyorsa sanki bir tık daha “acayip” bir iş yapmış oluyor diyebiliriz. Bu yüzden Beşiktaş forması giyerken Karagücü’ne karşı bu başarıyı elde etmiş olan Hüdai Budanur’u birkaç adım öne alıyoruz.

hudai

Aleko Mulos

Türkiye ve Olimpiyat Oyunları arasındaki ilişkiyi kronolojik bir sıralamaya dökecek olursak, başlangıç noktamızda Aleko Mulos’u görürüz. Londra 1908’e İstanbul’da tercümanlığını yaptığı Baron Pierre de Coubartin’in özel davetiyle giden Mulos, bir Rum genci olarak Osmanlı’nın ismini Olimpiyat Oyunları’nda ilk duyuran isim oldu. Spor tarihimizde göz ardı ettiğimiz azınlıkların başına Mulos’un ismini yazmak yanlış olmaz.

aleko

Sabiha Rifat

Erkek Muallim Mektebi’nden beden eğitimi öğretmeni Selim Sırrı Bey’in gayretleriyle Türkiye’deki macerasına başlayan voleybol, ilk kez 1924’te liseler arası mücadeleler şeklinde yapıldı. İlk şampiyonluğu Kabataş Sultanisi (Erkek Lisesi) kazanırken, aradan geçen yıllarda, ” Ateş Takımı” lakabıyla anılan Fenerbahçe üst üste dört yıl İstanbul şampiyonluğuna ulaşır. Bu takımın en ilginç yanıysa kadroda Mühendis Mektebi kız takımından Sabiha Rıfat’ın da yer almasıdır. Erkek takımında bir kız sporcunun oynamasına engel olacak  kural bulunmaması sayesinde Sabiha, 1929 tarihindeki  ilk hafta maçı olan Beşiktaş’a karşı Fenerbahçe takımındaki yerini alır ve Türk spor tarihinde bir ilke imza atar.

sabiharifat

Sandro Puppo

1952’de A milli futbol takımının başına geçen Puppo, 1954 yılında, ilk kez Dünya Kupası vizesi alan takımın hocasıydı. Ardından 1 yıllık Barcelona ve 2 yıllık Juventus maceraları başarısız sonuçlanınca, Türkiye’ye geri döndü. 1960 ile 1966 yılları arasında da 4 farklı dönemde milli takımı çalıştırdı. 1953-54 ve 1960-61 sezonlarında milli takımla beraber Beşiktaş’ın başında da görev alan İtalyan, bulunduğu iki sezonda da takımı ancak lig üçüncüsü yapabildi.

sandro

Nazmiye Muratlı

Naim Süleymanoğlu ve Halil Mutlu’dan sonra yaşanılan skandallar sebebiyle B Finalleri’nde yarışacak kadar düştüğümüz “İkinci Ata Sporumuz” olan halterde, 2010’dan bu yana katıldığı 2 Paralimpik Olimpiyatı ve 2 Dünya Şampiyonası’nda dünya rekorları ile altın madalyaya ulaşan ve ayrıca Paralimpik Oyunları’nda üst üste altın madalya kazan İlk Türk sporcu olan Nazmiye Muratlı’ya hak ettiği tebriğin ufak bir bölümünü, buradan kendisine yollamak isteriz.

nazmiyemuratli

Cavit Cav

Cavit Cav’ın bisikletle olan hikayesi bit pazarından aldığı ikinci el İtalyan marka bisikletine dayanır. Hem bindiği hem de ekonomik gelir yaratmak amacıyla kiraladığı bu bisikletten yıllar sonra Cav marka ilk yerli üretim bisikleti üreteceğiyse kimsenin aklına gelmezdi.  Öncü kişiliğiyle pek çok ilke imza atan Cavit Cav 1924 Paris oyunlarında bisikletini götürmediği için  yarışamasa da, 4 yıl aradan sonra Amsterdam ‘da kardeşi Galip Cav’la  olimpiyatlarda ay yıldızlı mayosunu terletir.

cavit-cav

Emir Turam

Türk basketbolunun önemli figürlerinden olan Emir Turam’ın kariyeri, lise sonrasında ABD’den aldığı basketbol bursuyla başladı. Evansville üniversitesinde başlayan basketbol kariyeri ile aynı zamanda NCAA’de parkeye çıkan ilk türk olma unvanını da kazanan Emir Turam, profesyonel kariyerine Türkiye’de devam etti. Eczacıbaşı, Efes Pilsen, Galatasaray gibi çok önemli kulüplerde forma giyen Emir Turam, oynadığı süre içersinde hem saha içinde bulunan çok değerli uzun,hem de saha dışında centilmenliği ile öne çıkan bir isim olmuştu. Ayrıca birçok kategorisinde kaptanlık yaptığı milli takımlarda da 193 kez forma giyen oyuncu, şu anda da yaşantısını Türkiye Basketbol Federasyonu Baş Danışmanı olarak devam ettirmektedir.

emir-turam

Halet Çambel

Hitit hiyeroglifleri ve Fenike alfabesinin tercüme edilmesinde çok önemli bir yeri olan ve Türk arkelojisinin kraliçesi sayılan Halet Çambel, aynı zamanda ‘’Müslüman bir ülkeden olimpiyatlara katılan ilk kadın sporcu’’ unvanının da sahibi. Kendisi için modern Türk kadınının spor ve bilimdeki nirvanası dememiz mübalağa sayılmayacaktır.

halet

Konak Belediyespor

İzmir halkının en çok dert ettiği konuların başında gelir uzun zamandır süper ligde takımlarının olmaması. Hep yüzer yüzer kuyruğuna gelirler ama bir türlü o araladıkları kapıdan içeri giremezler yıllardır İzmir takımları. Ama İzmir halkının yüzünü güldüren Konak Belediyesi adında bir takım çıktı ortaya; hem de beklenilenlerden çok farklı bir kategoride… Kadın futbolu. Türkiye 1. Ligi’nde zaten üst üste yaşadığı şampiyonluklarla başarısını ortaya koyan Konak Belediye’nin asıl adından söz ettirdiği yer Avrupa’da Şampiyonlar Ligi oldu. Zaten bir kadın futbol takımının Avrupa’da bir kupaya katılması bile çok uzak bir ihtimal gibi gözükürken, Konak Belediyesi son 16’ya kalarak belki de tekrarı bir daha olmayacak bir başarıya imza attı. Tabi günümüz şartlarında bunun hemen unutulduğunu düşünsek de, böyle güzel takımlarınsayısının artmasını dilemeden de geçemiyoruz.

konak-belediye

Erden Eruç

2004-2012 yılları arasında Atlantik, Pasifik ve Hint okyanuslarını kürek çekerek geçişiyle yalnızca Türk denizcilik tarihine değil, okyanus kürekçisi olarak Dünya denizcilik tarihine geçmiştir Erden Eruç. 2009’da 312 günle ”denizde en uzun yalnız kalan kürekçi”, 2012’de ”üç okyanusu küreklemiş ilk kişi” 2014’te ”kendi kas gücüyle tek başına devr-i alemi gerçekleştirmiş ilk kişi” olarak Guinness Rekorlar Kitabına adını yazdırması da cabası.

erdem-eruc

Selcan Çağlar

Yer etmiş alışkanlıkları değiştirmek zordur. Dünya’ya ve Avrupa’ya damgasını vurmuş olan, ülkemizin en başarılı olduğu spor dalı Voleybol, hala üçüncü planda kalmaya devam ediyor. Hal böyle olunca Avrupa’nın kapılarını açan, 1980 yılının Avrupa ikincisi Eczacıbaşı Kadın Voleybol Takımı’nın üyelerinden ve Avrupa Karması’na seçilen İlk Türk oyuncu olma unvanını elinde bulunduran Selcan Çağlar da, ne yazık ki bu listede kendisine yer buluyor.

selcancaglar

Talat Tunçalp

Bundan 70-80 yıl önce her alanda çocuksu bir heyecanla atılım yapan Türkiye’de bisiklet sporuna mesafeleri arşınlatan Talat Tunçalp, 2017’nin ilk gününde ‘’yaşayan en yaşlı olimpik sporcu’’ unvanıyla aramızdan ayrıldı. Berlin 1936 ve Londra 1948’de Türkiye’yi  temsil eden Tunçalp, 14 yıl sürdürdüğü Bisiklet Federasyonu Başkanlığı görevi sırasında; bu sene World Tour takvimine girmesiyle övündüğümüz Cumhurbaşkanlığı Türkiye Bisiklet Turu’nun kurucusu ve isim babası oldu.

talat-tuncalp

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website