Fransa Bisiklet Turu

Geleceğe Dönüş: ANQUETIL & POULIDOR

Posted: 12 Temmuz 2015, 05:18   /   by   /   comments (0)
anquetil-poulidor

Jacques Anquetil ve Raymond Poulidor

Profesyonel Fransız bisikletçilerinin geçmişten günümüze kadar uzanan toplumsal kökenlerine baktığımızda; köy ve işçi ailelerin çocukları ile küçük memur ailelerin evlatları oldukları görüyoruz. Bunun altında, bu sosyodemografiye sahip çocuklar için bisikletin hem bir ulaşım hem de  bir eğlence aracı olması yatar.

Fransa’nın Kuzeybatısında bulunan Breton bölgesi bu genellemeye son derece uygun bir örnek teşkil ediyor. Öyle ki bu görece yoksul olan tarım bölgesi, Lucien Petit-Breton, Jean Robic, Louison Bobet ve Bernard Hinault gibi Fransa Turu’na damgasını vurmuş pek çok şampiyonun  yetiştiği yer olmuştur.

Kırsal kesimden çıkmış ve Tur tarihinde derin izler bırakmış diğer iki isim ise Jacques Anquetil ve Raymond Poulidor’dur. Ancak onların hikayesi diğerlerinden biraz farklı. Keza bu iki yarışçı 2.Dünya Savaşı sonrasında  60’larla birlikte değişime uğrayan Fransız toplumunun canlı birer metaforudur. Yeniye olan ihtiyaçla, eskiye duyulan özlemin rekabetidir bir bakıma Anquetil ve Poulidor’un hikayesi.

Jacques Anquetil bisiklet üzerinde zamana karşıdaki yeteneğiyle nam salmış, soğuk tavırlı kusursuz bir yol uzmanıdır. Yarışın kendi  iç dinamiklerini doğru bir şekilde yorumlayan ve bu uğurda takım arkadaşlarının korumasını da alan Anquetil nerede, ne zaman, ne yapması gerektiğini çok iyi  planlayan bir stratejisttir.

Raymond Pouidor’a gelince o saf bir tırmanışçıdır. Anqueil’in bisiklete karşı olan bilimsel yaklaşımı Poulidor’da yerini fiziksel güce ve acıya karşı dirence bırakır. Anquetil düz ve bozuk olmayan asfalt yolları sever. Poulidor içinse bisiklet dar çukurlu yollarda çıkılan dik yokuşlar demektir. O, kırsal Fransız halkının gözünde onlardan biri olan, sıradan bir Fransızdır.

İkili arasındaki rekabetse çok eskilere dayanır. Öyle ki, 1961 Tur’unda Anquetil’e domestiklik yapması beklenen Poulidor  yarışa katılmamayı göze alır. Çoğuna göreyse Anquetil  Fransız halkının Poulidor’a karşı duyduğu sevgiyi ve popülaritesini kıskanır.

Tarihler 1964’ü gösterdiğinde 51.’si düzenlenecek Tour de France’a  Anquetil Giro, Poulidor ise Vuelta şampiyonu olarak gelir. Anquetil’in yarışa katılma nedeni yalnızca Giro’yla Tour’u aynı yıl kazanan ikinci kişi olmak değil*, aynı zamanda Tour’u 5. kere kazanmayı başaran ilk şampiyon olmaktır.

Yarışın ilk haftası sona erdiğinde işler Anquetil’in istediği gibi gider. Poulidor çok sayıda şanssızlık yaşamış ve Anquetil’in 56 saniye gerisine düşmüştür. Tabi Anquetil gibi bir taktik ustası için böyle bir fark çok önemlidir. Keza o saldırmaktan çok savunmayı bilen bir yarışçıdır. Poulidor içinse her şey tam anlamıyla bitmiş sayılmaz. Anquetil’ e oranla daha iyi  tırmanışçı olan Poulidor için Brive’den Puy  de Dôme’a uzanan 22. etap fark yaratabileceği bir zirve finişidir. Bisiklet yazarı Chris Sidwells de bu etabı şu sözlerle tarif eder:” Etap sanki dik durmuş bir testere gibi, kazanmak yada kaybetmek için mükemmel bir gün…”

Bisiklet rugby, futbol yada güreş gibi sporcular arasındaki teması destekleyen bir spor dalı olmamıştır; ancak 1964’un bir Temmuz öğleden sonrasında iki Fransız Puy de Dôme’un zirvesine yan yana , dirsek temasında bulunarak çıkmaktadır. Yaklaşık 10.000 yıldır uyuyan volkanik dağın zirvesinde yıllar sonra sıcak lavların ateşini hissettiren bu etap, Tour de France klasikleri arasındaki yerini alacaktır.

unnamed

Poulidor tırmanışın ortalarına doğru atak yapıp 56 saniyelik zamanı Anquetil’den çalmayı amaçlasa da Anquetil tırmanışı beklenmedik bir şekilde Poulidor’un önünde çıkar ve Poulidor’a atak yapma şansı tanımaz. Çoğu bisiklet yazarına göreyse bu Anquetil’in oynadığı başka bir  akıl oyunudur. Rivayete göre Anquetil aslında etap öncesi kendini hiçte güçlü hissetmez. Poulidor’un önünde gitmesinin nedeniyse Poulidor’a iyi durumda olduğunu düşündürtmektir.

Anquetil’in taktiği bir kez daha işe yarar. Poulidor önündeki Anquetil’e atak yapmaz. Kısa bir mesafe kala atak yapma şansını bulduğunda Anquetil’den 46 saniye kazanır; ancak geriye kalan 3 etabın profili Anquetil’in şampiyonluğu için son derece uygundur, keza son etap bir zamana karşıdır.

Bugün yalnızca Eddy Merckx, Miguel Indurain ve Bernard Hinault gibi efsane olmuş yarışçıların başarabildiği, Tur’u 5 kere kazanan ilk şampiyon Jacques Anquetil olmuştur. Raymond Poulidor’sa ”Ebedi  İkinci” lakabını alır.

Ancak Fransız halkının ona olan sevgisi azalmaz. Anquetil onlar için modern tarımın bir simgesidir. Emekliliğinden sonra 200 hektar toprak alarak, şirket sahibi olmuştur ”Master Anquetil”. Poulidor’sa satın aldığı ineklerle geleneksel yöntemler kullanarak süt üretmeye başlar. Sıradan basit bir yaşam. Fransız halkının Poulidor’a duyduğu yakınlıkta buradan gelir. Makinalaşmanın başladığı yıllarda geçmişlerine duydukları nostaljidir bir bakıma Poulidor onlar için. Anquetil’se  soğuk bir geleceği temsil eder Fransız halkının gözünde. Her ne kadar Anquetil’in daha güçlü olduğunu bilseler de.


 

Bu başarıyı ilk kez 1952 yılında İtalyan bisikletçi Fausto Coppi elde etmiştir.

 

Erman ÖNER

 

Comments (0)

write a comment

Comment
Name E-mail Website